Mata piankowa a prawidłowe ułożenie ciała dziecka

Mata piankowa a prawidłowe ułożenie ciała dziecka

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje stymulowania zmysłów, dlatego już od najmłodszych lat warto zachęcać je do odkrywania świata oraz badania go i stopniowego poznawania. Układanie dziecka w pozycji leżącej jest jednym z najważniejszych etapów jego życia – zwłaszcza w okresie do 6 miesiąca życia. Z tej perspektywy może ono swobodnie obserwować świat, a co najważniejsze, nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. Jednak nie należy kłaść niemowlęcia na zimnej podłodze, ponieważ może to zagrozić jego zdrowiu. Koc również jest kiepskim rozwiązaniem – zwija się i już po chwili jest cały pomięty. Doskonałym rozwiązaniem jest więc mata, lecz co najważniejsze – piankowa, a nie gąbkowa. Dlaczego jest to takie istotne i na co ma dokładnie wpływ?

Różnica między matą piankową a gąbkową

Mata gąbkowa jest bardzo miękka. Dodatkowo pokryta materiałem sprawia, że niektóre naturalne odruchy dziecka są bardzo łatwo tłumione, uniemożliwiając mu pełny rozwój. Nie prowadzi to do rozwoju motoryki, a wręcz przeciwnie, może go uwstecznić. Dlaczego? Twardość podłogi skupia się wokół umożliwienia dziecku wykonywania czynności odpychania, a nie popularnego podciągania, które jako jedyne jest możliwe na macie gąbkowej. Dzięki prawidłowemu projektowi maty piankowej dziecko może na niej swobodnie się odpychać i podciągać, stymulując rozwój swojego ciała. Ponadto jest o wiele bardziej stabilna od swojej gąbkowej kuzynki. Dziecko może swobodnie się poruszać i poznawać świat, a ta pozostaje w miejscu, dbając o jego bezpieczeństwo.

Wpływ maty piankowej na rozwój dziecka

Bardzo ważną kwestią jest rozwój zdolności poznawczych niemowlaka. Te odbywają się poprzez obserwację oraz wykorzystywanie pozostałych zmysłów, takich jak dotyk, smak czy węch. Bezpieczna konstrukcja maty piankowej nie pozwala dziecku zaznać jakichkolwiek niedogodności związanych z przebywaniem na podłodze. Nie przeziębi się dzięki bardzo dobrej termoizolacji oraz nie poobija o twarde podłoże. Jednocześnie mata nie jest na tyle miękka, aby zakłócać rozwój motoryczny maleństwa. Jego ruch jest odpowiednio stymulowany, umożliwiając rozwój w odpowiednim kierunku. Może ona pobudzać wyobraźnię, jak i inne receptory, wzbudzając ciekawość oraz zachęcając do pozostania na jej powierzchni. Dzięki wyraźnej granicy między matą a podłogą zapewnia maluchowi komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Tworzy dla niego prywatny kącik do zabawy.

Prawidłowe ułożenie ciała dziecka a mata piankowa

Wyszczególnione zalety maty piankowej pokazują, dlaczego ma ona bardzo istotny wpływ na rozwój motoryczny malca, jak również psychiczny. Umożliwiając swobodne poruszanie się, wpływa na komfort malucha i jego bezpieczeństwo, a także wspomaga rozwój poprzez stymulowanie jego ciała. Cały sekret tkwi w nieograniczonej swobodzie maleństwa. Zabezpieczenie przed zimnem i urazami sprawia, że dziecko może swobodnie się przesuwać, obracać, a podczas ewentualnego upadku nie grożą mu żadne przykre konsekwencje. Odpowiednia twardość podłoża sprawia zaś, że niemowlę automatycznie przyjmuje naturalne dla niego pozycje, co sprzyja zdrowiu jego stawów i kręgosłupa. Nie naraża go na nienaturalne pozycje, co również prowadzi do prawidłowego rozwoju ciała maluszka. Dzięki równemu ułożeniu z podłogą malec nie będzie miał szans na spadnięcie czy ześlizgnięcie się. Zawsze zachowa ten sam poziom, nawet w przypadku zejścia z bezpiecznego terenu maty. Ergonomiczny kształt łatwo odpowie na potrzeby każdego dziecka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl