Pomysły na trening ruchowy dla dzieci w suchym basenie z kulkami

Pomysły na trening ruchowy dla dzieci w suchym basenie z kulkami

Suchy basen otwiera przed dziećmi świat niesamowitych zabaw i przygód, które mogą odkrywać w bezpieczny sposób na własną rękę. Dbałość o stosowanie bezpiecznych materiałów, staranne wykonanie, które nie narazi dziecka na urazy, oraz pomysłowe projekty sprawiają, że są to doskonałe narzędzia do zabawy oraz rozwoju najmłodszych. Taki basen może być używany przez najmłodszych już od pierwszego roku życia i służyć im przez cały okres rozwoju aż do późniejszych lat. Dzięki temu będziesz miał chwilę dla siebie i pewność, że Twój szkrab bawi się w sposób bezpieczny. Jako narzędzie rozwoju możesz je również wykorzystać do wspólnej zabawy, która jednocześnie stanie się nauką. Powstaje więc pytanie, jak bawić się z dzieckiem w sposób kreatywny?

Zabawy dla najmłodszych

Przygodę z kulkami w suchym basenie najlepiej zacząć od podstaw. W zależności od tego, ile lat ma Twoja pociecha, warto dostosować zabawy do jej potrzeb. Rozpoczęcie zapoznawania dziecka z suchym basenem jest bardzo istotne dla jego późniejszego podejścia do zabawki. Wspólne spędzanie czasu sprawi, że dziecko będzie kojarzyło basen ze wspólnymi chwilami. Ponadto stworzysz mu pomysły do zabawy, dzięki czemu później będzie mogło je odtwarzać samodzielnie bądź modyfikować według własnej wyobraźni. Oto kilka pomysłów dla najmłodszych szkrabów, które pozwolą mu rozwinąć zdolności motoryczne:

  • Rzucanie kulkami – zasada zabawy jest prosta. Ustawiamy dziecku miski lub garnki, do których może wrzucać, z dowolnej odległości, kulki. Można wymyślić kilka zasad, takich jak dzielenie kulek na konkretne kolory. Pozwoli to dziecku rozwinąć koordynację ruchów i nauczy je kontrolowania swojej siły.
  • Szukanie kulek – kulki z basenu można pochować i zachęcić dziecko do ich szukania. Warto wtedy ustawiać różne wskazówki bądź bawić się w ciepło-zimno, a znalazcę wynagrodzić odpowiednią pochwałą lub oklaskami. Zachęci to dziecko do samodzielnego poruszania się, schylania itd.
  • Robimy porządki – po zakończonej zabawie można zachęcić dziecko do sprzątania poprzez zabawę, czyli wrzucanie kulek z powrotem do basenu. Dziecko zacznie samodzielnie biegać i rozwijać swoje zdolności ruchowe, a przy okazji w prosty sposób nauczy się porządkowania swojego miejsca zabaw.
  • Turlanie piłek – jest to bardziej statyczna zabawa, ale rozwija umiejętności manualne i pomaga dziecku skupić się na jednej czynności.

Zabawy dla większych maluchów

Większe dzieci zazwyczaj mają o wiele większe oczekiwania i często też wymagają większej uwagi. Warto pokusić się zatem o odrobinę kreatywności, by wymyślać coraz to nowsze pomysły na spędzanie czasu w basenie z kulkami. Na szczęście basen sam w sobie jest na tyle atrakcyjny, że dziecko zawsze bardzo chętnie spędzi tam swój czas. Mamy do zaproponowania przykładowe zabawy, które będą dla Twojej pociechy jednocześnie formą nauki, zwłaszcza pod względem rozwijania zdolności motorycznych:

  • Kręgle – wystarczy ustawić dowolne miękkie przedmioty, do których dziecko będzie musiało celować, aby je zbić. Będzie musiało samo zadbać o ich ustawienie, a co najważniejsze, skupi się na precyzji swoich ruchów, aby zbić wszystkie „kręgle” za jednym razem. Miękkie piłeczki idealnie nadają się do turlania i rzucania.
  • Nurkowanie do basenu – kulki w suchym basenie są doskonałym masażem dla ciała dziecka. Może się tam wyszaleć i rozładować energię. Rzucanie się do basenu, nurkowanie w nim w poszukiwaniu konkretnych piłeczek – wszystko jest dozwolone! Możesz pochować w basenie miękkie pluszaki, aby zachęcić dziecko do poszukiwań i zmagania się z piłkami.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl